CZARNY BEZ Z DODATKIEM MIODU I CYTRYNY - PODRASOWANY CUD NATURY

Od kilku ostatnich lat, w naszym domu leczymy się sokiem z czarnego bzu. Dopóki sama się nie rozchorowałam, nie wierzyłam w jego cudowne właściwości. Kiedy niczym nie mogłam zbić wysokiej temperatury, z pomocą przyszła babcia i jej butelka soku z czarnego bzu :) Pomógł. Od tamtej pory zawsze pomaga mojej rodzinie i przyjaciołom w zwalczaniu różnego rodzaju sezonowych infekcji. Sezon na przeziębienia i walkę o odporność uważam za otwarty, dlatego podpowiadam, jak walczyć o zdrowie przy pomocy niepozornego soku z czarnego bzu i jego podrasowanej wersji z dodatkiem miodu i cytryny.

Sok z czarnego bzu nazywany jest naturalną aspiryną, używany w medycynie naturalnej od wieków i choć nie zachwyca smakiem jest jednym z najcenniejszych zielarskich surowców. Zarówno kwiaty czarnego bzu, jak i jego owoce są cenne. Sok robimy z owoców, które są skarbnicą rutyny, antocyjanów, garbników, pektyn, kwasów owocowych. witaminy A i C, wapnia, sodu, żelaza i potasu. Sok wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Działa lekko przeczyszczająco i oczyszczająco. Reguluje układ trawienia, łagodzi wzdęcia i zgagę, wspomaga układ moczowy, pracę nerek (jest moczopędny). Jest nieoceniony w walce z przeziębieniami i grypą. Dzięki swoim właściwościom napotnym pomaga zbijać temperaturę, działa wyksztuśnie. 

Owoce czarnego bzu już dojrzały, można je już zbierać, a potem samemu przygotować z nich sok. Jeżeli nie macie czasu na zbieranie czarnego bzu, to proponuję zakupić butelkę soku w sklepie. W każdym domu sok z czarnego bzu powinien być na stanie :) Kupując sok w sklepie zwróćcie uwagę, aby był to 100 % sok z owoców czarnego bzu (nie sok przygotowany z soku zagęszczonego), bez żadnych dodatków.
Moje soki z czarnego bzu przygotowuję według potrzeb. Ze względu na to, że nie pasteryzuję soku, nie dodaje cukru, to wypijamy sok z czarnego bzu na bieżąco. Kiedy sok się kończy, przygotowuję następny. Sięgam do 👉 zamrażarki. Zamrażam owoce czarnego bzu, bo wiem, że tracą mniej swoich właściwości, kiedy są mrożone, niż gdyby miały być poddane procesowi pasteryzacji. Domownicy, którzy nie potrafią znieść cierpkiego smaku soku, dodają miód, ale w takiej temperaturze, żeby i miód nie stracił swoich właściwości.


Przepis na czysty sok:


Potrzebne składniki: 

- 2 kg owoców czarnego bzu.




Sposób przygotowania:

- Owoce umyć, osuszyć. Przebrać i usunąć wszystkie zielone części rośliny. Wsypać do garnka, podgrzewać do czasu jak owoce puszczą sok. Następnie rozetrzeć na miazgę, przegotować, przecisnąć przez gazę i przelać sok do butelek. Przechowywać w ciemnym miejscu.

👉 Ważne 👉 owoce, które zostały po przetarciu, można zamrozić w pojemniku na kostki do lodu i dodawać do wody, naparów z ziół lub herbat. Nie wyrzucać! 

Przepis na sok z dodatkiem miodu i cytryny:

Potrzebne składniki:

- szklanka soku z czarnego bzu,
- 1 cytryna,
- 5 łyżek ulubionego miodu,
- pół szklanki wody.


Sposób przygotowania:

- Przygotować sok według przepisu powyżej lub wykorzystać sok kupiony gotowy.
- Cytrynę, sparzyć i pokroić w plasterki. Do rondelka wlać pół szklanki wody i cytrynę pokrojoną w plasterki. Gotować na małym ogniu przez 5 minut. Zostawić do wystudzenia. 
- Pokrojoną w plasterki i ostudzoną cytrynę przełożyć do słoiczka, dodać miodu, wymieszać i zalać sokiem.
- Cytrynę wraz z sokiem dodawać do wody, herbaty lub deserów.


3 komentarze:

  1. Mam zamiar nazbierać owoców, ale ciągle jeszcze są zielonkawe...

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas na Kaszubach są już dojrzałe. Jest ciepło, więc i u Ciebie niedługo osiągną piękną czarno-fioletową barwę :) Cierpliwości!

    OdpowiedzUsuń