AROMATYCZNY I ESENCJONALNY BULION WARZYWNY

Gotujemy bulion. Aby zupa była dobra, musimy mieć dobry wywar na bazie którego przygotujemy ulubione zupy. Smak esencjonalnego bulionu warzywnego zależy od składników. Gotowanie bulionu trwa raczej długo, dlatego najlepiej ugotować go więcej.  Bulion warzywny gotujemy na pewno do miękkości warzyw, ale nie dłużej niż 1,5 godziny.  W ten sposób zachowujemy więcej składników odżywczych zawartych w warzywach. Można przechowywać go w lodówce (do 4 dni), można zamrozić w małych pojemnikach, a nawet pasteryzować w słoikach i przechowywać przez 3 miesiące. Kiedy przygotujemy sobie aromatyczny i esencjonalny bulion, możemy przygotować wspaniałe zupy, które są nie tylko proste i szybkie w przygotowaniu, ale są zdrowe. Zupy są sycące, ale nie tuczące, dostarczają potrzebnych składników odżywczych, potrafią znakomicie rozgrzewać i są sposobem na przemycanie warzyw w diecie osób, które uważają, że za nimi nie przepadają. Jedząc zupy kształtujemy dobre nawyki żywieniowe i niech tak zostanie. Co dzisiaj na obiad? Zupa? Nie brakuje na nią pomysłów. Może zielona zupa brokułowa z avocado, bazylią i kokosową nutą? Albo zupa krem z kiszonej kapusty podawana z talarkami z prażonej cebuli? 

Potrzebne składniki (2 litry):

- 4 marchewki,
- 3 pietruszki,
- 1/2 selera lub 1 mały,
- 1 por,
- 1 liść kapusty,
- 3 ząbki czosnku,
- 1 cebula,
-1 łodyga z liśćmi selera,
- kilka gałązek natki pietruszki,
- 2 gałązki lubczyku lub 1 płaska łyżka suszonego,
- 2 listki laurowe, 
- 2 ziarenka ziela angielskiego,
- skórka wyparzonej cytryny (około 3 cm x 3 cm),
- 4 ziarenka pieprzu,
- plasterek imbiru
- sól bez substancji przeciwzbrylającej i świeżo zmielony pieprz do smaku.


Sposób przygotowania:

- Marchewki, pietruszki i seler obrać, umyć i włożyć do garnka. Dodać por, liść kapusty i ząbki czosnku. Zalać wodą i zagotować. Dodać liście laurowe, sól, pieprz, gałązki natki pietruszki, lubczyku i łodygę selera.
- Cebulę obrać i opalić nad ogniem, po czym włożyć do gotującego się wywaru. Dodać sparzoną skórkę z cytryny.
- Garnek przykryć pokrywką, uchylić ją trochę i gotować na małym ogniu przez minimum godzinę* do miękkości warzyw. 

* Najlepszy wywar, to ten, który jest długo gotowany, dlatego jeżeli masz czas i chęci pozostaw go na ogniu dłużej. Godzina gotowania to absolutne minimum. Trzy godziny gotowania (tzw. pyrkania), to najlepsza opcja.  


1 komentarz:

  1. dzień dobry! cudowna strona ,bulion koniecznie do wypróbowania pozdrawiam rysiaa

    OdpowiedzUsuń