DOMOWY PRZECIER POMIDOROWY

Festiwal pomidorów trwa na całego. Spieszmy się więc, bo z końcem lata pożegnamy te najlepsze i zostaną nam tylko szklarniowe. Ceny za kilogram pomidora zaczynają się już od 2 zł. Szybko licząc z 3 kg pomidorów (obecnie około 6 zł) otrzymasz 2 litry ekologicznego przecieru pomidorowego -> przecieru domowej roboty, gdzie to Ty decydujesz z czego on będzie zrobiony. Patrząc na sklepowe półki i ceny przecierów wydaje mi się, że jest to zdrowe, ekonomiczne rozwiązanie i w dodatku nie wymaga od nas zbyt wiele pracy. Z podanego przepisu wyjdzie nam 2 litry przecieru, ale jeżeli chcesz całą jesień i zimę jeść potrawy przygotowane ze swojego produktu wysokiej jakości, to wystarczy, że zwiększysz ilość składników dopasowując ją do Waszego pomidorowego apetytu. Ostatniego lata przygotowałam 8 litrów przecieru i już w grudniu mi go zabrakło, ponieważ w naszym domu spożywamy dużo pomidorów i dużo potraw z ich wykorzystaniem. Pomidory zawierają likopen, który zmniejsza ryzyko zawału serca i rozwoju nowotworów, a poziom we krwi likopenu, po zjedzeniu przetworów z pomidorów jest wyższy niż po zjedzeniu surowego. Poza tym pomidory zawierają dużo witaminy C, która zadba o naszą odporność, układ krwionośny i pomoże przyswoić żelazo przez nasz organizm. Zwróćcie uwagę na pomidory, które kupujecie. Te najładniejsze, okrągłe, dostępne przez cały rok są krzyżówką niejednokrotnie kilku odmian i odstępują smakiem i walorami zdrowotnymi od naszych rodzimych, polnych, czy malinowych pomidorów. Warto  rozglądać się za tymi, które nie koniecznie mają super kształt i wygląd. 
Dlaczego w przepisie jest cukier i sól? Dlatego, że kontrolujemy ich spożycie, a nie eliminujemy całkowicie. Najważniejszym jest kontrolowanie ilości cukru i soli dodanej w procesie technologicznym, który jest w produktach sklepowych. Nasz domowy proces technologiczny uwzględnił odpowiednią ilość dobrej jakości cukru i soli, nie tylko ze względu na walory smakowe (nie oszukujmy się, krajowe pomidory nie będą smakowały jak te dojrzewające we włoskim słońcu), ale również ze względu na przedłużenie terminu przydatności do spożycia. Cukier i sól jest naturalnym konserwantem. Uwaga! Ksylitol nie da nam pewności, że nasze przetwory przetrwają długo. 


Potrzebne składniki (2 litry):

- 3 kg świeżych pomidorów (najlepsze będą małe, polne pomidory),
- 2 łyżki cukru trzcinowego nierafinowanego (lub ksylitolu),
- pół łyżki soli (najlepiej kamiennej) bez substancji przeciwzbrylającej.





Sposób przygotowania:

 Przygotować wyparzone słoiki. Najłatwiej wyparzać je w piekarniku. Wystarczy wstawić do nienagrzanego piekarnika i nastawić na 100 stopni C. Kiedy piekarnik nagrzeje się do tej temperatury, wyłączamy go i pozwalamy słoikom w nim ostygnąć. Pokrywki od słoików zalać wrzątkiem i chwilę je we wrzątku potrzymać. Następnie wytrzeć je do sucha.
- Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i usunąć szypułki. Pokroić na ćwiartki i włożyć do garnka. Zasypać solą i cukrem. Gotować pod przykryciem na średnim ogniu przez około 20 minut. Zdjąć z ognia, blenderem zmiksować wszystko na gładką masę i ponownie zagotować. Gotować przez kolejne 15 minut. Aby uzyskać gęsty przecier należy go odpowiednio długo gotować, aby go odparować.
-  Gorący przecier przelać do słoików, zakręcić i spasteryzować. Najłatwiej zanurzyć słoiki w wodzie do 2/3 wysokości słoika i gotować na małym ogniu przez około 10 minut



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz