Zaletą bakłażana jest niskokaloryczność, ale pomimo to, jedząc go dostarczamy organizmowi potasu, magnezu i wapnia. Jedzenie bakłażanów może pomóc w obniżeniu złego cholesterolu we krwi i przeciwdziała szkodliwym skutkom spożywania tłustych potraw. Poza tym wykazują działanie moczopędne i przeciwbakteryjne. Zawarte w nim związki fenolowe poprawiają funkcjonowanie organizmu, a antocyjany i nasunina wykazują działanie antyrakowe. Pamiętać należy jednak, że bakłażan jest ciężkostrawny i nie powinny jeść go osoby z problemami przewodu pokarmowego oraz dzieci i kobiety w ciąży.
- 1 bakłażan,
- 2 ząbki czosnku,
- 3 szalotki,
- 1 pęczek natki,
- 2 łyżki cukru trzcinowego,
- 2 łyżki sezamu,
- 1 łyżka oleju kokosowego,
- 1 łyżka oleju sezamowego,
- 1 szklanka wody,
- 3 łyżki sosu sojowego,
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej,
- 1 łyżka soku z cytrynu,
- ostra papryka według uznania,
- pieprz i sól bez substancji przeciwzbrylającej.
Sposób przygotowania:
- Bakłażana przekroić wzdłuż na pół, a potem jeszcze raz każdą połówkę wzdłuż na pół. Następnie pokroić każdą część na ok. 1,5 cm paski (ze względu na kształt bakłażana powinniśmy otrzymać trójkąciki).
- Przygotować w miseczce sos mieszając ze sobą sos sojowy, sok z cytryny, olej sezamowy i cukier trzcinowy.
- Na głębokiej patelni rozgrzać olej kokosowy i zeszklić na nim drobno posiekaną szalotkę i czosnek. Dodać bakłażan i smażyć przez 5 minut. Kiedy bakłażan będzie obsmażony z każdej strony przypudrować smażący się bakłażan mąką ziemniaczaną, wymieszać i wlać wodę. Doprowadzić do zagotowania i gotować około 10 minut, do czasu aż będzie miękki.
- Przyprażyć sezam i dodać go do potrawy.
- Wlać sos i dodać posiekaną natkę z pietruszki, doprawić ostrą papryką, pieprzem i solą.
- Podawać z ryżem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz