GLAZUROWANA MARCHEWKA I SZPARAGI PODAWANE NA RISOTTO Z ZIELONYM GROSZKIEM


Co dziś na talerzu? Ryż, który zawiera inhibitory proetazy, co według wielu specjalistów może zapobiegać zachorowaniom na niektóre nowotwory. Ryż, który nie zawiera glutenu, który polecany jest osobom mającym wrażliwe jelita, ale uwaga - jedzony w dużych ilościach może powodować zaparcia. Ryż ma również umiarkowany indeks glikemiczny, stanowi źródło białka roślinnego i zwiera niewiele sodu. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi i cholesterol. Łączymy go dzisiaj z marchewką i szparagami. Marchew stanowi znakomite źródło beta-karotenu, który chroni nasze naczynia krwionośne, wspomaga odporność i uważany jest za istotny czynnik przeciwnowotworowy. Jedząc marchewkę bogatą w beta karoten wspomagamy nasz wzrok, a zawarte w niej substancje włókniste pomagają naszemu organizmowi obniżyć cholesterol. Szparagi z kolei są bogate w glutation, który jest silnym przeciwutleniaczem i wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Co dziś na talerzu? Smaczne i zdrowe zestawienie produktów :) 
Niestety nie polecam tego posiłku cukrzykom, ponieważ poza cukrem trzcinowym, który został użyty do przygotowywania dania, to marchewka, która została poddana obróbce cieplnej, znacząco podniosła swój indeks glikemiczny.

* W wersji dla dzieci rezygnujemy z wina i parmezanu. Ograniczamy ilość cukru i soli. Niezwykle istotne jest obserwowanie maluszka, któremu stopniowo rozszerzamy dietę o różne składniki. Każdy rodzic musi bacznie się przyglądać, jak na dany składnik reaguje jego dziecko.


Potrzebne składniki (4 porcje):

- białe szparagi pęczek,
- około 0,5 kg małej marchewki (najlepiej młodej),
- 200 g zielonego świeżego lub mrożonego groszku,
- 200 g ryżu do risotto (arborio),
- 4 łyżki tartego parmezanu,
- 2 szalotki,
- 1 ząbek czosnku,
- 150 ml wytrawnego białego wina (opcjonalnie, nie namawiam :),
- 500 ml wywaru warzywnego,
- 3 łyżki oliwy z oliwek extra virgin,
- 3 łyżki soku z cytryny,
- 3 łyżki cukru trzcinowego,
- 1,5 łyżeczki kurkumy,
- świeżo zmielony czarny pieprz,
- sól bez substancji przeciwzbrylającej.


Sposób przygotowania:

Risotto:

- W garnku rozgrzać łyżkę oliwy i zeszklić drobno posiekaną szalotkę i czosnek. Wsypać ryż i kurkumę i razem przesmażać przez około 3 minuty. Wlać wino (w wersji z winem ;) i mieszając, odparować je. Wlać około 100 ml wywaru, wymieszać i kiedy ryż wchłonie wywar dolać kolejne 100 ml. Czynność powtarzać do momentu, kiedy ryż zaabsorbuje cały wywar lub będzie al dente. 
- Zielony groszek ugotować w osolonej wodzie. Połowę ugotowanego groszku zmiksować blenderem na gładką masę, połowę pozostawić w całości. Kiedy ryż będzie miękki, ale nie rozgotowany (al dente) dodać do niego zmiksowaną masę z zielonego groszku, groszek w całości oraz parmezan. Wymieszać i doprawić solą i pieprzem.

Szparagi i marchewka:

- Szparagi umyć, odciąć twarde końcówki, obrać je. Wrzucić do garnka z osoloną i lekko pocukrowaną wodą i gotować do miękkości.
Marchewkę obrać, odciąć zieloną część pozostawiając niewielki zielony koniec dla ozdoby i umyć. Na rozgrzaną głęboką patelnię wlać 2 łyżki oliwy z oliwek. Kiedy oliwa się mocno rozgrzeje wsypać marchewkę i smażyć ją przez dwie minuty, po czym zalać 3 szklankami wody lub opcjonalnie bulionem warzywnym. Marchewkę gotować do czasu, kiedy zmięknie, a woda wyparuje. Kiedy marchewka będzie już dostatecznie miękka, a woda cała nie wyparuje, należy ją odlać. Na patelni powinna zostać marchewka z niewielką jej ilością. 
- Do marchewki dodać ugotowane wcześniej szparagi. Całość przysypać cukrem i potrząsając patelnią zmieszać go z marchewką, szparagami i pozostałą na dnie wodą lub bulionem. Dodać soku z cytryny. 
- Nie wolno mieszać topiącego się cukru, ponieważ mogą pojawić się twarde grudki. Najlepiej potrząsać patelnią w celu równomiernego przemieszczania się cukru.
- Kiedy cukier będzie już lepkiej konsystencji dodać świeżo zmielony pieprz i sól do smaku.

Finał:
- W pierwszej kolejności na talerz wyłożyć risotto, na nim ułożyć szparagi, a na szparagach marchewkę. Całość przysypać świeżo zmielonym pieprzem i solą.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz