Z serii "Boża Apteka" - mieszanka pomagająca alergikom przetrwać wiosnę.

Alergia. Wiem, wiem... temat rzeka. Nie uwierzę, że nie macie w swoim otoczeniu osoby, która nie byłaby na coś uczulona. Osobiście jestem tą szczęściarą, która alergii nie ma, ale w domu miałam alergika, męża. Mąż nadal jest, ten sam, ale alergii już nie ma ↔ odkąd zmienił nawyki żywieniowe. Dobrze, że nie żonę 😉 Kto by pomyślał? 😜

Alergie są plagą ostatnich lat. Wcale mnie to nie dziwi, ponieważ jakość pożywienia, sposób odżywiania jest wśród społeczeństw wysokorozwiniętych (o ironio!), bardzo niski, a sterylność otoczenia i powszechna dostępność antybiotyków bardzo wysoka. To wszystko sprzyja uszkodzeniu bariery jelitowej. Doniesienia naukowe są zgodne w temacie, że to mikroflora jelit jest istotnym elementem tej układanki. Prawidłowy skład ekosystemu jelitowego, zespołu bakterii fizjologicznie bytujących w ludzkim przewodzie pokarmowym, jest niezbędny dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Bez bakterii jelitowych nie ma odporności organizmu, zaburzony system immunologiczny powoduje alergie pokarmowe i pyłkowe. Równowaga ekosystemu mikrobiologicznego w jelitach jest istotnym czynnikiem zapobiegającym występowaniu alergii. Środki farmakologiczne dostępne w aptekach zwalczają objawy alergii, a my powinniśmy zwalczyć alergię, nie tylko jej objawy. Jak? Odbudowując florę bakteryjną jelit. Zmieniając nawyki żywieniowe na zdrowe, dostarczając do organizmu potrzebne probiotyki i prebiotyki, pomagając organizmowi w walce z chorobami naturalnymi sposobami.

W okresie pylenia roślin pomagałam mojemu alergikowi mieszanką ziół. Dzielę się przepisem na naszą mieszankę, z nadzieją, że zanim odbudujecie swoją florę bakteryjną jelit, wspomoże Was w walce z alergią (przede wszystkim w walce z alergią na pyłki i z katarem siennym). Wystarczy połączyć składniki, zalać gorącą wodą, odstawić pod przykryciem na 15 minut i po tym czasie napar jest gotowy do picia. 



Potrzebne składniki:

- pół szklanki rooibosa - zawiera dużą dawkę antyoksydantów,
- pół szklanki suszonej pokrzywy - ma naturalne właściwości antyhistaminowe i przeciwzapalne,
- 1/4 mięty - ma działanie antyseptyczne i przeciwbólowe,
- 3 łyżki kwiatów lawendy - ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i uspokajające.

2 komentarze:

  1. Muszę napisać że bardzo dużo ciekawych informacji jest na tym blogu.Bardzo często będę zaglądał na ten blog.

    OdpowiedzUsuń
  2. A może pomyślisz o zdrowej pizzy?

    OdpowiedzUsuń