
Geranium zawiera wspaniałe olejki eteryczne - geraniol, cytronelol i pinen. Poza tym ma w sobie kwasy organiczne, flawanoidy, gorycze, garbniki i witaminę C. Dzięki tym składnikom roślina ma niezwykłe działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Jest skuteczna w walce z gronkowcami i paciorkowcami! Stosujemy ją w leczeniu przeziębień, grypy, chorób układu oddechowego, kataru i stanów zapalnych zatok. Leczy stany zapalne uszu. Łagodzi stany zapalne skóry, opryszczki, egzemy, wykorzystywana jest do walki z trądzikiem. Roślina pomaga regulować krążenie krwi, wykazuje działanie moczopędne, wskazana jest przy walce z cellulitem (zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się płynów). Ma właściwości antydepresyjne, pomaga zmniejszyć napięcie nerwowe, działa uspokajająco. Z liści można sporządzić okłady na miejsca dotknięte reumatyzmem. Poza właściwościami prozdrowotnymi geranium jest smaczną aromatyczną przyprawą.
➪ Do inhalacji ➪ do miseczki z wrzątkiem wrzucam pocięte liście, na głowę zakładam ręcznik i inhaluję (siebie lub członków rodziny) minimum 5 minut.
Poza działaniem uspokajającym, udrażnia drogi oddechowe i wspomaga leczenie przy przeziębieniu, grypie i infekcjach górnych dróg oddechowych.
➪ Do leczenia infekcji ucha ➪ nacinam listek w kilku miejscach, zawijam w cienką gazę i wkładam do ucha.
➪ Do kąpieli ➪ szatkuję liście i wrzucam do wanny.
Sprawdza się w leczeniu różnego rodzaju wysypek, egzemy, infekcjach skóry, trądziku, łupieżu i przy rozstępach.
➪ Do napojów ➪ najczęściej przygotowuję wodę z poszatkowanym liściem geranium, czasami robię wodę z miodem i geranium lub zaparzam herbatę z liściem geranium.
➪ Do sałatek ➪ szatkuję liście i posypuję sałatkę.
➪ Straszę nią komary!
➪ Straszę nią komary!
Zastosowanie w codziennym życiu tej rośliny i wykorzystanie jej właściwości, jest naprawdę szerokie. Znam osobę, która przygotowuje z niej maseczkę na twarz, inna robi płukankę do włosów, moja babcia dodaje geranium do kompotów, niektórzy aromatyzują nim cukier, inni wypiekają mięsa i ciasta z użyciem tej rośliny. Do tej pory, z różnych względów tego nie robiłam. Sprawdzone mam te sposoby, które wymieniłam wcześniej. Uważam, że anginka jest idealną rośliną, która musi być w domu, żeby w razie potrzeby ratować nasze zdrowie.
Jeżeli nie jesteście specjalistami od hodowania kwiatów, to też nie problem. Roślina jest łatwa w uprawie i jest rośliną wieloletnią. Musimy tylko podcinać liście, żeby nadać jej kształt i pobudzić ją do wzrostu. Ważne jest również regularne podlewanie, bo roślina lubi wodę. Wodę i światło, dlatego istotne jest żeby postawić ją w miejscu, w którym będzie miała do niego dostęp. U mnie stoi na parapecie i podlewam ją co dwa, trzy dni.
Mam nadzieję, że już szukacie na nią miejsca na swoich parapetach 😍
Z pozdrowieniami,
Mona.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz