PIEROGI Z KURKAMI

Pierogi z kurkami, to moje ulubione pierogi. Przygotowuję je tylko w sezonie, bo najlepsze pierogi są ze świeżych kurek. W lesie pojawiły się już pierwsze grzyby, kto ma możliwość zapraszam na grzybobranie, kto nie lubi zbierać lub nie ma lasu po drodze, to może kupić świeże w sklepach lub na ryneczku. 
Kurki, znane również jako pieprznik jadalny, mają wyjątkowe właściwości. Zastanawialiście się, dlaczego kurki nigdy nie są zarobaczone? Ponad 80% grzyba to woda, ale cała reszta, to mnóstwo właściwości, witamin (min. A, B1, B2, C, D2, E, PP) i minerałów (min. magnez, wapń, żelazo, cynk, potas, miedź, sód, fosfor, żelazo). Najistotniejszym składnikiem tego grzyba jest hitinmannoza, która zabija ludzkie robaki. Dlatego od zamierzchłych czasów, grzyby te były stosowane w medycynie ludowej do walki z robakami. Poza tym wspomagają wątrobę, wzrok oraz wspomagają odporność organizmu.

Potrzebne składniki:

Farsz:
- 300 g świeżych kurek,
- 2 cebule,
- pieprz,
- sól bez substancji przeciwzbrylającej.
Ciasto:
- dwie szklanki mąki,
- 2/3 szklanki letniej wody,
- sól bez substancji przeciwzbrylającej..



Sposób przygotowania:

- Kurki oczyścić, opłukać i drobno posiekać. Na patelni zeszklić cebulę i dorzucić do niej posiekane kurki. Posolić, popieprzyć i dusić pod przykryciem do miękkości.
- W między czasie zająć się przygotowaniem ciasta. Na stolnicę przesiać mąkę, dodać szczyptę soli i stopniowo dolewać wody wyrabiając ciasto. Wyrabiać tak długo, aż będzie miękkie i elastyczne (około 10 minut). Po wyrobieniu ciasto odstawiam na kilka minut pod przykryciem ze ściereczki.
- Ciasto rozwałkować, szklanką wykrawać kółka, nakładać farsz i zlepiać pierogi. 
- Przygotowane pierogi wrzucać do gotującej się, osolonej wcześniej wody i gotować do miękkości (około 5 minut). 
- Podawać je prosto z wody, odsmażane, z cebulką, na maśle, ze śmietaną. Sposobów na kosztowanie tych pierogów jest naprawdę sporo. Wybierzcie swój ulubiony. Smacznego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz