SUSHI DOMOWEJ ROBOTY - URAMAKI Z TUŃCZYKIEM

Uramaki, to taki rodzaj sushi, który zasmakuje każdemu. Ryż znajduje się w nich na zewnątrz wodorostów nori, a całość obtoczona jest sezamowym kołnierzykiem. Nuta sezamu jest nutą wiodącą, przez co ten rodzaj sushi smakuje mi najbardziej. Równie dobrze kołnierzyk może być przygotowany z pokruszonych orzechów lub kawioru. Inwencja twórcza w przygotowywaniu sushi jest nieograniczona. Do dzisiejszej potrawy wykorzystałam tuńczyka, ponieważ jego mięso charakteryzuje się wyrazistym smakiem i znakomitymi wartościami zdrowotnymi. Bogate jest ono przede wszystkim w witaminy A i D, które odpowiadają za szereg procesów zachodzących w organizmie.


Potrzebne składniki:

- 2 szklanki ryżu do sushi (koniecznie klejący i krótkoziarnisty),
- 200 g polędwicy z tuńczyka lub dorsza,
- opakowanie prasowanych alg suhi nori,
- ocet ryżowy,
- wasabi (zielony, bardzo ostry japoński chrzan),
- sos sojowy*,
- avocado,
- ogórek,
- sezam,
- dressing miodowo-majonezowy,
- nierafinowany cukier trzcinowy, 
- sól bez substancji przeciwzbrylającej.

Do podania z: marynowanym imbirem w zalewie, wasabi, sosem sojowym. 

Niezbędna do przygotowania będzie mata bambusowa do zwijania sushi.

*Kupując sos sojowy zwróćcie uwagę na składniki z których się składa. Wiele sosów sojowych ma w sobie dużo chemicznych dodatków. Na rynku dostępne są sosy o dobrym składzie, np. sos sojowy Shoyu BIO firmy Lima.

Sposób przygotowania:

- Przygotowujemy sos do sushi lub używamy kupionego gotowego sosu (tzw. zaprawy). Na dwie szklanki ryżu potrzebujemy 6 łyżek octu ryżowego, 3 łyżki cukru, szczyptę soli. Wszystkie składniki mieszamy w małym naczyniu i podgrzewamy na małym ogniu do czasu połączenia wszystkich składników.
- Ryż przygotowujemy według instrukcji na opakowaniu. Po ugotowaniu polewamy go wcześniej przygotowanym sosem do ryżu i zostawiamy pod przykryciem do ostygnięcia. Bardzo ważne jest żeby nie zwijać sushi z ciepłym ryżem, ponieważ algi wchłoną wodę i będą gumowate.
- Polędwicę z tuńczyka lub łososia należy opłukać, osuszyć i pokroić na niewielkie kawałki. Sprawdzić, czy nie ma ości.
Ogórka myjemy, nie obieramy ze skórki, ale wykrawamy miąższ i kroimy na cienkie plasterki. Avocado musi być miękkie, kroimy je w plasterki.
- Sezam delikatnie rumienimy.
- Przygotowujemy dressing miodowo-majonezowy mieszając 2 łyżki majonezu z 1 łyżeczką miodu i 1 łyżeczką wody.
- Listek algi ułożyć na środku maty bambusowej. Jego wierzch pokrywamy warstwą ryżu, pozostawiając około 1 cm marginesu. Posypujemy białym i czarnym sezamem. Przykrywamy  wszystko przezroczystą folią spożywczą, po czym delikatnie przekładamy na drugą stronę.
- Nori smarujemy niewielką ilością wasabi, po czym przy jednej krawędzi układamy składniki. Polewamy je dressingiem miodowo-majonezowym i zwijamy w rulon, który tniemy na około 1,5 cm kawałki. 

* Dodatkowa instrukcja jak zwijać rolki z sushi nori prawie zawsze znajduje się na opakowaniu alg.



4 komentarze:

  1. kocham sushi! jednak jeszcze nigdy nie odważyłam się zrobić go sama

    OdpowiedzUsuń
  2. Sushi robione w domu faktycznie na początku może wydawać się trudne, ale praktyka czyni mistrza! Im częściej będziemy je wykonywać, tym piękniejsze i smaczniejsze będą nam wychodziły! Zachęcam! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Można zrobić sushi dzień wcześniej np. Z grillowanej ryby?

    OdpowiedzUsuń
  4. Najlepsze sushi jest podawane świeże. Bez względu na to, czy przygotowane jest z ryby świeżej, czy wędzonej. Poza tym liście nori, kiedy namiękną (wilgocią z ryżu lub innych produktów), będą ciągnęły się jak guma i nie smakują już tak dobrze, jak świeże. Ogólnie nie polecam.

    OdpowiedzUsuń